Процедура „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ с индикативен бюджет 78 млн. лева. Целта на процедурата е да се осигури оперативен капитал за българските малки предприятия, реализирали оборот над 500 000 лв. за 2019 г., за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Разработени са Методология и критерии за подбор на операции, които предстои да бъдат одобрени от Комитета за наблюдение на ОПИК в рамките на присъствено заседание на 17.09.2020 г.
Процедура „Адаптиране на дейността на МСП в контекста на COVID-19“ с индикативен бюджет 78 млн. лева. Целта на процедурата е да се предостави подкрепа на МСП за реорганизация и адаптиране на работните места и/или промени в бизнес процесите и моделите в контекста на COVID-19. Разработени са Методология и критерии за подбор на операции, които предстои да бъдат одобрени от Комитета за наблюдение на ОПИК в рамките на присъствено заседание на 17.09.2020 г.
С Решение на Министерския съвет № 573/14.08.2020 г. за Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК) е определен допълнителен финансов ресурс в размер на 391 млн. лева по линия на Инициативата на ЕК -REACT-EU. Тези средства ще бъдат използвани за реализирането на мерки с цел осигуряване на финансова помощ на микро, малки и средни предприятия (МСП) за реализиране на инвестиции, пряко насочени към преодоляване на последствията от COVID-19 и инвестиционна подкрепа за подготовка на прехода към цифрова и зелена икономика. В тази връзка бяха разработени следните мерки за подкрепа:
– Процедура „Дигитализация, възстановяване и потенциал за растеж“ с индикативен бюджет 291 166 000 лева и основна цел: осигуряване на подкрепа за възстановяване и растеж на МСП чрез насърчаване използването на информационни и комуникационни технологии и услуги. Предстои разработване на конкретните параметри за предоставяне на подкрепа по процедурата.
– Процедура „Цифрови и зелени иновации“ с индикативен бюджет 100 млн. лева и основна цел: да се подпомогне бизнеса да се адаптира и подготви за прехода към цифрова и кръгова икономика. Предстои разработване на конкретните параметри за предоставяне на подкрепа по процедурата.
При реализацията на горепосочените мерки и с цел максимално облекчаване на бизнеса ще се търсят възможности за финансиране на основата на опростени варианти на разходи.
За повече информация вижте тук.